Debata „Kobiety w polityce”

Dnia 18 kwietnia 2023 roku odbyła się ważna debata na temat „Kobiety w polityce”, zorganizowana przez młodzieżowy think tank działający pod egidą SIPE Śląskiego Instytutu Edukacji Politycznej. Wydarzenie to było efektem samodzielnej pracy młodych członków i członkiń thinktanku, którzy samodzielnie wybrali temat, zorganizowali kontakt z prelegentkami i dopilnowali, aby główne siły polityczne w kraju były równo reprezentowane.

Kluczowym elementem sukcesu debaty było uzyskanie patronatu Anny Schmidt, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Jej wsparcie dodatkowo podkreśliło znaczenie tematu i przyczyniło się do promocji idei równości w polityce.

Panelistki debaty, w tym Posłanki na Sejm RP – Monika Rosa i Paulina Matysiak, oraz Radne – Renata Glenc i Alina Bednarz, dyskutowały na temat reprezentacji kobiet w polityce, mechanizmów równościowych oraz egalitaryzmu. Wydarzenie to było częścią szerszych działań SIPE i FEIS w ramach międzynarodowego projektu „Think Tank – chance for Youth”, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Miejsce spotkania, Sala Sympozjalna II na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, podkreśliło akademicki charakter debaty i zaznaczyło rolę edukacji w kształtowaniu przyszłych liderów. Głównym celem spotkania było podkreślenie roli kobiet w polityce i promocja wartości egalitaryzmu.

Patronat Anny Schmidt, wsparcie ze strony Prezydenta Miasta Katowice, jak również współpraca z takimi instytucjami jak Fundacja FEIS, Międzynarodowe Studia Nauk Politycznych i Dyplomacji na Uniwersytecie Śląskim, KNEO Koło Naukowe Edukacji Obywatelskiej oraz Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ, przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia.

Debata była dowodem na to, że młodzieżowy think tank SIPE i FEIS jest aktywnym uczestnikiem dyskusji na temat kobiet w polityce i egalitaryzmu, a jego działania przyczyniają się do rozwoju świadomości społecznej i politycznej wśród młodych ludzi.

Tutaj znajdziecie cały zapis z naszej debaty:

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie „Think Thank – chance for youth”, to zapraszamy na stronę internetową: https://youththinktank.feis.org.pl 🙂